Česká a slovenská republika

 |  přihlášení | registrace
      Košík je prázdný   |  Jak nakupovat

Softwarové pirátství

Softwarové pirátství

Používání nelicencovaného software je vážnou záležitostí, jelikož porušuje autorská práva společnosti Embarcadero a poškozuje i zákazníky, kteří si zakoupili řádné licence na produkty. Porušování autorských práv může mít za následek pokuty nebo dokonce soudní obvinění z trestného činu.

Je možné, že v některých případech mohou uživatelé produktů nedopatřením nainstalovat a použít nelicencované kopie software, aniž by se záměrně snažili obejít podmínky licenční smlouvy; například instalací vyššího počtu licencí oproti počtu licencí řádně zakoupených. Proto v každém takovém případě místní zastoupení (a později společnost Embarcadero) odesílá upozornění a nabízí příležitost nelicencované použití vyřešit v přímé spolupráci s uživatelem a bez nutnosti řešit vše právní cestou. Je však vždy třeba začít bez odkladu jednat, protože odklady nebo snaha zamést problém pod koberec situaci jen zhoršuje a může mít vážné následky.

Společnost Embarcadero je majitelem autorských práv na různý software včetně nástrojů Delphi, C++Builder, RAD Studio, InterBase a dalších. Použití tohoto software vyžaduje předchozí ➽ registraci u majitele práv a udržování aktuálních informací o společnosti či uživateli v souladu s licenčním ujednáním. Pokud se vyskytne případ použití nelicencovaného software, může společnost Embarcadero po uživatelích požadovat:

  1. Kopie nákupních faktur prokazujících řádný nákup licencí před datem odhalení jejich nelegálního použití (pro naše zákazníky tyto informace uchováváme a jsme schopni je na požádání oprávněným osobám poskytnout)
  2. Legalizaci neautorizovaných licencí software s uplatněním pokuty za porušení práv společnosti

Při pokusu o registraci verze s omezenou či odstraněnou funkčností ochranných prvků, falešným sériovým číslem nebo aplikací tzv. cracku Embarcadero získává poměrně přesné informace o počítači, na kterém k incidentu došlo. Kvalitu získaných dat potvrzuje vysoké procento případů, kdy se daří právníkům společnosti soudní nebo mimosoudní cestou uplatnit náhradu škody.

Při vyčíslení náhrady škody vychází společnost z ceny RAD Studia Architect, protože nejčastější pirátské použití je právě u této edice. Počítáno je předplatné na celkem tři roky a penalizace ve výši 15 % ceny licence pro nového uživatele. Navrhované mimosoudní vyrovnání může vypadat například takto:

PŘÍKLAD NABÍDKY UROVNÁNÍ

2x RAD Studio 10.2 Tokyo Architect, běžná cena dle platného ceníku 2 * 193 600,- Kč = 387 200,- Kč
Předplatné aktualizací pro druhý a třetí rok 204 000,- Kč
Pokuta za neautorizované použití 58 080,- Kč
Celkem 649 280,- Kč
Splatnost do 10 dnů.

Vyrovnání přednostně řeší místní zastoupení, které je podle smlouvy s dodavatelem povinno věnovat se všem případům softwarového pirátství. Pouze pokud nedojde k dohodě o mimosoudní vyrovnání se zastoupením, případ je předán právníkům, ať již v ČR, nebo v USA.

Doporučení pro uživatele produktů Embarcadero

Věříme, že případů pirátství v našich zemích není tolik, kolik uvádějí odhady analytiků, ale jistě se nějaké vyskytnou. Drtivá většina případů však padá spíše na vrub chybám při registraci, netrpělivosti při uvádění licencí do provozu a obavami o kontinuitu vývoje při poruše chování software a řešení nové registrace. Je zbytečné za chyby či netrpělivost platit vysoké pokuty.

Typické situace, při kterých může dojít k porušení autorských práv:

  • Dosáhnutí limitu registračních pokusů na sériové číslo
  • Ztráta sériového čísla nebo přístupových údajů k účtu EDN
  • Postoupení licence dalšímu uživateli bez jejího převedení
  • Potřeba použití starších verzí zakoupeného nástroje
  • Potřeba delšího testování než 30 dní
  • Dočasná potřeba další licence
  • Neohlídané experimenty nebo záměrná záškodnická činnost zaměstnanců společnosti

Rozhodně všechny naše zákazníky varujeme před použitím tzv. "cracků". Občas od uživatelů produktů slýcháme: "Máme zakoupenou licenci, ale nedaří se nám dané sériové číslo zaregistrovat, tak jsme pro urychlení řešení použili crack – o nic nejde, licenci máme řádně zaplacenou a koupenou, tak co". Chyba lávky: použití cracku je Embarcaderem vnímáno jako vážné porušení licenčních podmínek a bude mít s nejvyšší pravděpodobností právní dohru. Nedělejte to.

Pokud se trápíte s nějakým instalačním či registračním problémem, doporučujeme vám neobcházet bezpečnostní mechanismy v produktech a místo toho se obrátit na ➽ místní zastoupení pro ČR a SR, tedy Embt.biz s.r.o., které vám pomůže problém vyřešit tak, abyste se nedostali do právních potíží. Bereme pomoc jako svou povinnost a věřte, že drtivá většina potíží se s naší asistencí vyřešit dá, často rychleji než přímým dotazem u výrobce. Ale i když řešení problémů občas trvá déle, než jste ochotni vydržet bez zkažené nálady, věřte, že nakonec váš problém vyřešíme a vy se nedostanete do potíží s právníky Embarcadera.