Česká a slovenská republika

 |  přihlášení | registrace
      Košík je prázdný   |  Jak nakupovat

Jak je to s upgrade

Poskytování nových verzí formou upgrade bylo 30.4.2018 ukončeno.

Společnost Embarcadero ➽ oznámila 22.1.2018 ústy svého generálního ředitele, že s platností od 1.5.2018 přestává pro vývojářské nástroje ➽ Delphi, ➽ C++Builder a ➽ RAD Studio nabízet produkty s označením "upgrade", tedy cenově zvýhodněné verze produktů pro uživatele předchozích verzí. Embarcadero přechází na model dodávání vylepšených verzí produktů formou předplatného jako jedna z posledních společností v softwarovém průmyslu. Předplatné zajistí častější dodávku novinek v produktech formou postupných menších vylepšení a oprav (tzv. "update"), než je vydání zcela nové verze. Roční předplatné je výrazně levnější než býval upgrade.

Předplatné aktualizací bylo zavedeno již před řadou let a dnes jej využívá většina zákazníků po celém světě. Z pohledu dodavatele jde o opatření zajišťující vyrovnané peněžní toky a tím pádem i dlouhodobou stabilitu společnosti, která dovolí trvalé vylepšování všech softwarových produktů. Zároveň takový model posiluje snahy o postupné úpravy produktů tak, aby žádný přechod k vylepšeným vlastnostem neznamenal pro zákazníky ztrátu času a náklady na převod projektů pod nová vývojová prostředí.

Od 1.5.2018 tedy jsou nabízeny pouze produkty ve verzích pro nové uživatele. Existuje několik možností, jak se k novému modelu prodeje můžete postavit.

  • Pro ty, kteří již předplatné mají a zvykli si jej každoročně obnovovat, se nic nemění. Pravidelně budou dostávat záplaty, opravy, úpravy i zcela nové verze, dokud jejich předplatné bude aktuální. Náklady na údržbu software jsou rozloženy do ročních splátek, se kterými je v rozpočtu možno dopředu počítat. ➽ Více o předplatném aktualizací se dozvíte zde. Roční předplatné činí orientačně 25% ceny licence, ale stanovuje se individuálně pro každého zákazníka podle pokynů výrobce software. Je možno sjednat předplatné i na delší období a v takovém případě jsou nabízeny slevy.
  • Pokud se rozhodnete, že předplatné obnovovat nechcete, s vypršením období předplatného přestane přísun veškerých úprav, avšak licence vám zůstane v trvalé platnosti. Zatoužíte-li pak v budoucnosti po novější verzi nástroje, bude třeba zakoupit licenci pro nového uživatele. Takový postup se vám vyplatí pouze v tom případě, že budete produkt bez jakýchkoli následných úprav používat zhruba 4 roky.

Vývojářské produkty jsou trvale vylepšovány a na stránkách výrobce najdete i plány jejich dalšího rozvoje. ➽ Poslední verze tohoto plánu měla v době zveřejnění tohoto textu datum 18.9.2017. Již se dodává třetí vylepšení vývojářských nástrojů Tokyo 10.2 s číslem verze 10.2.3. Windows 10 tu s námi bude ještě po dlouhou dobu a je dobré mít nástroj, který je přímo pro toto prostředí určen. Přechod na nejnovější verzi, dokud se nabízí možnost upgrade, zároveň výrazně sníží vaše náklady. A zároveň získáte jednu, nebo možná i dvě budoucí nové verze v ceně.

Z ceníku zmizely nejen veškeré upgrade, ale i přídavné balíčky: mobilní i FireDAC.

Třetí vydání vývojářských nástrojů verze Tokyo 10.2, tedy update 10.2.3 přináší i změny obsahu produktů. Součástí edic Professional se nově stala i podpora tvorby aplikací pro mobilní OS (iOS a Android), tedy to, co se dříve prodávalo odděleně jako tzv. mobilní balíček. Tento balíček tedy již není potřeba a ruší se. Zároveň se ruší i tzv. "FireDAC C/S Add-On", tedy samostatný balíček pro přístup k datům podnikových databází z prostředí vývojářských nástrojů edic Professional. FireDAC bude nabízen pouze jako součást edic Enterprise a Architect vývojářských nástroků.

Mobilní balíček dostal zdarma každý uživatel edice Professional Delphi nebo C++Builderu, který má aktivní předplatné aktualizací.

FireDAC přestal být nabízen od 15.3.2018. Kdo už FireDAC měl včetně aktivního předplatného, normálně pokračuje dál. Dokud bude mít aktivní předplatné, nic se nemění. Nikomu nepřestane FireDAC v rámci edice Professional fungovat, nikomu ho Embarcadero nebude "brát". Bude stále funkční. S předplatným bude i postupně vylepšované.