Česká a slovenská republika

 |  přihlášení | registrace
      Košík je prázdný   |  Jak nakupovat

Jak je to s upgrade

Poskytování nových verzí formou upgrade bude 30.4.2018 ukončeno.

Společnost Embarcadero ➽ oznámila 22.1.2018 ústy svého generálního ředitele, že s platností od 1.5.2018 přestává pro vývojářské nástroje ➽ Delphi, ➽ C++Builder a ➽ RAD Studio nabízet produkty s označením "upgrade", tedy cenově zvýhodněné verze produktů pro uživatele předchozích verzí. Embarcadero přechází na model dodávání vylepšených verzí produktů formou předplatného jako jedna z posledních společností v softwarovém průmyslu. Předplatné zajistí častější dodávku novinek v produktech formou postupných menších vylepšení a oprav (tzv. "update"), než je vydání zcela nové verze. Roční předplatné je výrazně levnější než upgrade.

Předplatné aktualizací bylo zavedeno již před řadou let a dnes jej využívá většina zákazníků po celém světě. Z pohledu dodavatele jde o opatření zajišťující vyrovnané peněžní toky a tím pádem i dlouhodobou stabilitu společnosti, která dovolí trvalé vylepšování všech softwarových produktů. Zároveň takový model posiluje snahy o postupné úpravy produktů tak, aby žádný přechod k vylepšeným vlastnostem neznamenal pro zákazníky ztrátu času a náklady na převod projektů pod nová vývojová prostředí.

Od 1.5.2018 tedy budou nabízeny pouze produkty ve verzích pro nové uživatele. Existuje několik možností, jak se k novému modelu prodeje můžete postavit.

  • Pro ty, kteří již předplatné mají a zvykli si jej každoročně obnovovat, se nic nemění. Pravidelně budou dostávat záplaty, opravy, úpravy i zcela nové verze, dokud jejich předplatné bude aktuální. Náklady na údržbu software jsou rozloženy do ročních splátek, se kterými je v rozpočtu možno dopředu počítat. ➽ Více o předplatném aktualizací se dozvíte zde. Roční předplatné činí orientačně 25% ceny licence, ale stanovuje se individuálně pro každého zákazníka podle pokynů výrobce software. Je možno sjednat předplatné i na delší období a v takovém případě jsou nabízeny slevy.
  • Ti, kteří mají libovolnou z předchozích verzí, mohou v rámci vyhlášené amnestie do 30.4.2018 provést upgrade a začít používat poslední verzi. Amnestie platí pro všechny produkty až po třeba Delphi či C++Builder verze 1; dokonce i Turbo Pascal a podobné produkty z této doby. V ceně upgrade je zahrnuto i předplatné, takže s nákupem upgrade se aktivuje i roční předplatné aktualizací.
    • Předplatné je možno každoročně obnovovat za cca 25% ceny licence a získat tak trvalý přístup ke všem úpravám.
    • Pokud se rozhodnete, že předplatné obnovovat nechcete, s vypršením období předplatného přestane přísun veškerých úprav, avšak licence vám zůstane v trvalé platnosti. Zatoužíte-li pak v budoucnosti po novější verzi nástroje, bude třeba zakoupit licenci pro nového uživatele. Takový postup se vám vyplatí pouze v tom případě, že budete produkt bez jakýchkoli následných úprav používat zhruba 4 roky.

V minulosti byly amnestie vyhlašovány relativně často a možná si říkáte, že v budoucnosti se jistě budou opakovat. Jenže amnestie spočívaly pouze v možnosti zaregistrovat si a používat upgrade, která byla poskytnuta i uživatelům bez nároku na upgrade. Jakmile však typ licence "upgrade" zmizí z ceníku produktů, tento mechanismus již nebude funkční. Sice věříme, že snížené ceny budou čas od času poskytovány formou různých "bleskových prodejů", "černých pátků" a jiných krátkodobých nabídek. Nicméně automatický nárok na poskytnutí upgrade již nebude.

Vývojářské produkty jsou trvale vylepšovány a na stránkách výrobce najdete i plány jejich dalšího rozvoje. ➽ Poslední verze tohoto plánu měla v době zveřejnění tohoto textu datum 18.9.2017. Již se dodává třetí vylepšení vývojářských nástrojů Tokyo 10.2 s číslem verze 10.2.3. Pokud máte starší verzi některého z vývojářských nástrojů, pak zvažte, zda by pro vás mělo smysl přejít na poslední verzi, přestože třeba předplatné obnovovat nechcete. Windows 10 tu s námi bude ještě po dlouhou dobu a je dobré mít nástroj, který je přímo pro toto prostředí určen. Přechod na nejnovější verzi, dokud se nabízí možnost upgrade, zároveň výrazně sníží vaše náklady. A zároveň získáte jednu, nebo možná i dvě budoucí nové verze v ceně.

Z ceníku zmizí nejen veškeré upgrade, ale i přídavné balíčky: mobilní i FireDAC.

Třetí vydání vývojářských nástrojů verze Tokyo 10.2, tedy update 10.2.3 přináší i změny obsahu produktů. Součástí edic Professional se nově stává i podpora tvorby aplikací pro mobilní OS (iOS a Android), tedy to, co se dříve prodávalo odděleně jako tzv. mobilní balíček. Tento balíček tedy již není potřeba a ruší se. Zároveň se ruší i tzv. "FireDAC C/S Add-On", tedy samostatný balíček pro přístup k datům podnikových databází z prostředí vývojářských nástrojů edic Professional. FireDAC bude nabízen pouze jako součást edic Enterprise a Architect vývojářských nástroků.

Mobilní balíček dostane zdarma každý, kdo má aktivní předplatné aktualizací. Informace, jak jej získat, bude zaslána mailem. Kdo aktivní předplatné nemá, může zakoupit amnesty upgrade se slevou a již s mobilním balíčkem, zároveň má rok předplatného v ceně.

FireDAC přestává být nabízen od 15.3.2018. Kdo už FireDAC má včetně aktivního předplatného, normálně pokračuje dál. Dokud bude mít aktivní předplatné, nic se nemění. Nikomu nepřestane FireDAC v rámci edice Professional fungovat, nikomu ho Embarcadero nebude "brát". Bude stále funkční. S předplatným bude i postupně vylepšované. Kdo FireDAC nemá a potřebuje, může do 31.3.2018 zakoupit edice Enterprise nebo Architect se slevou a jako amnesty upgrade.